Jak začít běhat: rady pro bezproblémový start

04.09.2023

Rozhodli jste se přidat do svého života trochu více pohybu a teď řešíte, jaký sport bude ideální? Jestli máte málo času na dojíždění do fitka či na aerobic a vyhýbáte se týmovým hrám, zkuste začít běhat. 

Při běhání si zlepšíte fyzickou kondici, vyplavíte endorfiny a navíc budete venku na vzduchu. Vystartovat můžete klidně hned od domovních dveří, takže i ušetříte čas za dojíždění. A pokud jste v běhání úplní nováčci, máme pro vás pár užitečných rad, které vám v začátcích pomohou. 

Krok za krokem – od chůze k běhu 

Začít s novou aktivitou, jako je běhání, pro vás může být výzva. Zvlášť tehdy, pokud jste naposled běhali na základní škole a teď zrychlíte jen tehdy, když dobíháte autobus. Ale když nepřepálíte start a zvládnete prvních pár týdnů, už se budete na každý další běh těšit. 

Jak na to?

Největší chybou, kterou mnoho začínajících běžců dělá, je, že hned od začátku běhají dlouhé úseky bez zastavení. To může vést k vyčerpání, zraněním a demotivaci. Když na to půjdete pozvolna, budete postupně zvyšovat nejen svou fyzickou kondici, ale i sebevědomí.

Prvních pár tréninků proto nechte v co nejvolnějším tempu. Klidně si dejte jen krátký úsek běhu a pak 5 minut rychlé chůze. Celou dobu se snažte pravidelně dýchat, jakmile budete mít pocit, že už se nedokážete pořádně nadechnout, zvolněte anebo si dejte krátkou pauzu. Pokochejte se okolím, napijte se a pak pokračujte dál. 

Postupem času zvyšujte délku běžeckých úseků a snižujte délku chůze, až nakonec zjistíte, že dokážete v pohodě běžet třeba půl hodiny v kuse. Pak už můžete začít trénink vytrvalosti. 

Bezpečně k cíli – nezapomeňte na protažení

Zahřátí a protažení jsou klíčové prvky před každým fyzickým cvičením, včetně běhu. Správné zahřátí připravuje vaše tělo na aktivitu tím, že zvyšuje průtok krve do svalů, zlepšuje flexibilitu kloubů a připravuje srdce na zvýšenou zátěž. Protažení pomáhá uvolnit svalové napětí a zlepšuje rozsah pohybu, takže snižujete riziko zranění při samotném běhu. 

Vždycky začínejte zahřátím. Nováčkům budou nejvíc vyhovovat poskoky na místě (panák), otáčení trupu a zvedání kolen. Tím se prokrví svaly a klouby. Po zahřátí je čas věnovat se protažení lýtkových, stehenních a hýžďových svalů, ale nebojte se zapojit i celé tělo, třeba úklony do boku. Při protažení nezapomeňte dýchat. Dýchání pomáhá uvolnit svaly a zvýšit účinnost protažení.

Nezapomeňte, že zahřátí a protažení jsou individuální, ačkoliv jsou důležité pro všechny běžce, mohou se lišit v závislosti na vašem tělesném stavu a osobních potřebách. Někdy se budete cítit připravení už po pár minutách, někdy to bude chtít déle. Když už při zahřátí a protahování cítíte, že nejste ve své kůži, raději si běžte domů odpočinout. Začátek běhání není o tom se překonat za každou cenu, ale naučit se poslouchat své tělo a nejít přes limity

Čas na nové oblečení a boty 

Běhání je také důvodem pořídit si nový sportovní outfit, což ocení především ženy. Samozřejmě můžete vyrazit ven i v obyčejném tričku, teplákách a teniskách, ale nové oblečení vám navíc přidá i motivaci a pocit, že teď už to se sportem myslíte vážně. 

Správná běžecká obuv je základem. Vyberte si boty, které jsou vhodné pro váš typ nohy a taky pro povrch, kde budete nejčastěji běhat. Doporučujeme zajít do specializovaného obchodu a nechat si poradit. Dobrá obuv minimalizuje riziko zranění a zlepšuje váš běžecký zážitek.

Zbytek outfitu budete přizpůsobovat aktuálnímu počasí. Tričko, tílko, bunda a samozřejmě nesmí chybět legíny. Naše EMKY jsou pro běžce ideální. Pohodlné, elastické a zároveň skvěle vypadají. Šijeme je z kvalitní látky, která vypadá pořád jako nová, i když legíny často perete. Navíc dobře schnou a odvádí pot, což oceníte hlavně v letních měsících. Vysoký pas u dámské verze zajistí, že vám při běhu ani při protahování nebude táhnout na záda a navíc je to velmi lichotivý střih. 

Už se těšíte, až poprvé vyběhnete? Přejeme vám hodně štěstí a vytrvalosti a nezapomeňte, že při vašem běžeckém dobrodružství se na EMKY rozhodně můžete spolehnout! 

 

Prohlédnout produkty

 

Jak začít běhat: rady pro bezproblémový start - Emky

Podobné články

 • Crossfit černé legíny

  Vyzkoušejte crossfit: trénink, který vás neomrzí

  Milujete výzvy, zejména ty sportovní, ale nechcete se upsat jen jedné disciplíně? Baví vás zkoušet nové věci a motivuje vás, když na to nejste sami? Začněte s crossfitem! Že přesně nevíte, oč jde? Přečtěte si náš článek, kde vám tento funkční trénink představíme a ukážeme, proč je teď tak trendy.  Historie crossfitu Kdybyste se do…

 • Pánské legíny

  Legíny, anebo spodky? Co na to sportovci?

  „Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení!“ Znáte tohle rčení jen z turistiky? Tak u sportu to platí taky, hlavně pokud spíš než v posilovně zlepšujete svou fyzičku na čerstvém vzduchu. Ať už běháte, hrajete fotbal nebo makáte na workoutovém hřišti, jakmile přijde chladné počasí, přestanou vám kraťasy a tričko stačit. Jak to vyřešit, abyste neprochladli…

 • rendered.00_00_45_09.Still002

  Udržte si chuť běhat i na podzim: tipy pro sebemotivaci 

  Vydržet u běhání první měsíc je jednoduché, zvlášť když začínáte v pěkném letním počasí. Jenže po dalších týdnech může přijít únava, výsledky nejsou moc vidět a k tomu třeba zrovna venku prší. Neztrácejte hlavu a nehažte ručník do ringu. Raději si přečtěte naše tipy, které vám pomůžou znovu nastartovat chuť vyběhnout ven. A to i…