Vyzkoušejte crossfit: trénink, který vás neomrzí

02.11.2023

Milujete výzvy, zejména ty sportovní, ale nechcete se upsat jen jedné disciplíně? Baví vás zkoušet nové věci a motivuje vás, když na to nejste sami? Začněte s crossfitem!

Že přesně nevíte, oč jde? Přečtěte si náš článek, kde vám tento funkční trénink představíme a ukážeme, proč je teď tak trendy. 

Historie crossfitu

Kdybyste se do světa crossfitu dostali před 10 lety, získali byste o něm úplně jiný obrázek. Tento fitness režim jeho autor Greg Glassman původně vyvinul jako kondiční a silový program pro policisty a hasiče a šlo o vysoce intenzivní cvičení. Spojil v něm gymnastické prvky, běh a další vytrvalostní sporty a silové disciplíny (vzpírání). A právě ta poslední složka se hned ze začátku uchytila i mimo původní cílovku, takže se crossfit dlouhou dobu bral jako ideální cvičení pro vzpěrače a sportovce, kteří chtěli zlepšit svůj výkon a neváhali jít až na dřeň. Až v posledních letech se crossfit šíří i jako koníček, který nemusíte dělat na vrcholové úrovni. 

Komplexní trénink nejen pro profíky

Máte z předchozích řádků pocit, že crossfit je extrémně náročný? Určitě nejde o rehabilitační cvičení, kam si zajdete po práci, abyste se lehce protáhli. I ve formě koníčku vás donutí dát si do těla, ale je jen na vás, jak moc intenzivně na sobě chcete pracovat.

Jeho výhodou je, že si postupně můžete zlepšovat řadu pohybových dovedností, budovat fyzičku, nabírat svaly, ale ne formou jednostranného posilování, ale komplexního zapojení různých svalových skupin. Říká se, že už jen crossfitová rozcvička vydá za hodinu jiného tréninku, i když jde vlastně jen o zahřátí a protažení svalů, které máme zatuhlé kvůli sedavé práci. 

Součástí lekce je i tzv. WOD (Workout of the Day), kde se zaměřujete na konkrétní cviky s konkrétním cílem. Tady už si můžete postupně měřit, jak se zlepšujete, a srovnávat se i s ostatními. Může to být vzpírání, ale i kliky, cvičení s kettlebellem a řada dalších. Zkušený lektor vám poradí správnou variantu cviku přesně pro vás, protože jinak potřebuje cvičit začátečník a jinak sportovec, který má crossfit jako součást tréninkového plánu.

Komunita, která žije 

Crossfit je cvičení, kterému velmi snadno propadnete. Není se čemu divit, po lekci se vám vyplaví tolik endorfinů, že budete mít po zbytek dne skvělou náladu. Taky se každý trénink o kousek zlepšíte a to je také skvělá motivace. A teď si představte, že takto naladěných lidí je na každém tréninku 100 %. Komunita kolem crossfitu je přátelská, lidé jsou zvyklí se vzájemně podporovat, i když spolu vlastně soutěží. Ale jedou na stejné vlně a to nejen při cvičení, mění totiž svůj životní styl, jídelníček i způsob trávení volného času. 

Čím začít a jaké vybavení pořídit?


Na crossfit potřebujete jen pár věcí. Stejně jako při návštěvě posilovny se vám bude hodit funkční oblečení, třeba funkční sportovní triko a naše legíny EMKY, které poskytují maximální volnost v pohybu a skvěle odvádí pot. V neposlední řadě jsou to sportovní boty, ideálně nějaké lehčí, odolné a flexibilní.

Pak už stačí jen vybrat správného trenéra. Na to dejte pozor hlavně když začínáte, ať se nezničíte během prvního tréninku. Zkušený profík vám bude cvičení dávkovat tak, abyste kondičku budovali postupně a hlavně abyste všechny cviky prováděli technicky správně. Možná budete na začátku cvičit jen s vlastní vahou. Ale to je v pořádku, není cílem hned dělat maximum, ale poslouchat tělo a zaměřit se na zpevnění, protahování i silové cvičení, ne jen na jednu část.

Pokud vás tedy nebaví stereotyp ve fitku a hledáte něco nového, crossfit je skvělá varianta.Vyzkoušejte crossfit: trénink, který vás neomrzí - Emky

Prohlédnout produkty

Podobné články

 • Pánské legíny

  Legíny, anebo spodky? Co na to sportovci?

  „Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení!“ Znáte tohle rčení jen z turistiky? Tak u sportu to platí taky, hlavně pokud spíš než v posilovně zlepšujete svou fyzičku na čerstvém vzduchu. Ať už běháte, hrajete fotbal nebo makáte na workoutovém hřišti, jakmile přijde chladné počasí, přestanou vám kraťasy a tričko stačit. Jak to vyřešit, abyste neprochladli…

 • rendered.00_00_45_09.Still002

  Udržte si chuť běhat i na podzim: tipy pro sebemotivaci 

  Vydržet u běhání první měsíc je jednoduché, zvlášť když začínáte v pěkném letním počasí. Jenže po dalších týdnech může přijít únava, výsledky nejsou moc vidět a k tomu třeba zrovna venku prší. Neztrácejte hlavu a nehažte ručník do ringu. Raději si přečtěte naše tipy, které vám pomůžou znovu nastartovat chuť vyběhnout ven. A to i…

 • Běhání_legíny

  Jak začít běhat: rady pro bezproblémový start

  Rozhodli jste se přidat do svého života trochu více pohybu a teď řešíte, jaký sport bude ideální? Jestli máte málo času na dojíždění do fitka či na aerobic a vyhýbáte se týmovým hrám, zkuste začít běhat.  Při běhání si zlepšíte fyzickou kondici, vyplavíte endorfiny a navíc budete venku na vzduchu. Vystartovat můžete klidně hned od…