Udržte si chuť běhat i na podzim: tipy pro sebemotivaci 

04.10.2023

Vydržet u běhání první měsíc je jednoduché, zvlášť když začínáte v pěkném letním počasí. Jenže po dalších týdnech může přijít únava, výsledky nejsou moc vidět a k tomu třeba zrovna venku prší. Neztrácejte hlavu a nehažte ručník do ringu. Raději si přečtěte naše tipy, které vám pomůžou znovu nastartovat chuť vyběhnout ven. A to i když bude zrovna venku mlha! 

Běhání stres zahání 

Když už na vás přijde ztráta motivace, první, co můžete udělat, je připomenout si, proč běháte. Rozhodli jste se vylepšit fyzičku? Pomáhá vám to vyčistit si hlavu od práce? Jestli máte z některého prvního vyběhnutí selfíčko, schválně si ho najděte. Vzpomeňte si, jak jste byli nadšení z prvních kilometrů. Unavení, ale spokojení sami se sebou, že to zvládáte.

To je totiž ono. Běháním vyplavujete endorfiny, hormony štěstí. Najednou zmizí stres z práce, z deadlinů a porad. Jako bonus bude dobrý spánek a vysportované tělo. Když navíc zamíříte do přírody, odpočinete si i od všudypřítomného městského ruchu. 

Překonejte nástrahy podzimního počasí 

Možná tohle všechno víte, ale jakákoliv motivace zmizí, když se podíváte ven z okna. Je pravda, že vytrvat v běhání, když přichází podzim a zima, je o něco těžší, než na jaře. Už jen pokles teplot, nutnost se víc obléct, sem tam mrholení a mlha. To všechno přispívá k naší větší únavě. Kromě toho se dřív stmívá, takže hrozí, že budete vybíhat už za šera. Komu by se chtělo po náročném dni v práci ještě do tmy? Spíš přijde myšlenka sednout na gauč a pustit si seriál.

Jestli si myslíte, že tyto nápady máte jen proto, že s běháním začínáte, není to tak. I ostřílené profíky občas přepadne demotivace. Ale mají své techniky, jak ji překonat. Pojďme se na ně podívat. 

Změňte trasu nebo styl běhu 

Dost často se nechuť k běhání dostaví, když upadnete do stereotypu. Sotva uběhnete prvních pár set metrů, už přesně víte, že za následující zatáčkou je lavička, vpravo odpadkový koš, pak garáže. Nic zajímavého, jako byste běželi další kolečko na stadionu. Vydejte se objevovat nová místa. Popojeďte někam autem nebo pro změnu prozkoumejte běžecké trasy v okolí vašeho pracoviště. Nové podněty a potřeba dávat pozor na cestu vám vrátí chuť ke sportování. 

Pomáhá také vymyslet si nějakou výzvu na styl běhu. Můžete třeba kus sprintovat a kus běžet pěkně v pomalejším tempu, anebo prostřídat chůzi (indiánský běh). 

Sdílejte koníček s kamarády 

Běh je ideální pro ty, kteří neholdují týmovým sportům. Ale co nadchnout pro tuhle aktivitu kamarádku nebo kamaráda? Při pomalém vyklusávání si můžete povídat, a když budete chtít přidat, vzájemně se podpoříte. Budete se i cítit víc v bezpečí v úsecích, kam si sami netroufnete a navíc, kdybyste se zranili, má vám kdo poskytnout první pomoc. Parťák je taky dobrá motivace pro dny, kdy se vám nechce. Přece nepoběží sám!

Zařaďte i další sporty

Chladné počasí můžete využít i pro vyzkoušení nových aktivit. Nejen kvůli tomu, abyste vypadli ze stereotypu, ale hlavně abyste tělo nezatěžovali příliš jednostranně. Profesionální trenéři doporučují zařadit silová cvičení na horní polovinu těla a pak něco na protažení. Neznamená to, že musíte chodit do posilovny zvedat závaží, ale stačí se občas vypravit na workout hřiště. Anebo si dát do těla na trenažéru veslování. Pro méně zdatné stačí několikrát měsíčně plavat.

S protažením nejlépe pomůže jóga nebo pilates, oboje se dá v pohodě cvičit i doma. 

Chlad zažene vrstvení oblečení

A jak být v pohodě, když jdete běhat, ale už je sychravo? Několik tenkých vrstev zahřeje víc, než jeden tlustý svetr. Zkušení horalové a sportovci už to znají, ale neuškodí si to znovu připomenout. Funkční oblečení je v tomto případě přesně ta věc, kterou na podzim potřebujete, abyste byli při běhu v pohodě a nenachladili. Kvalitní kousky vyrobené z rychleschnoucích materiálů, které navíc odvádí pot a nebude vám v nich zima, když si dáte pauzu. 

Takovým kouskem jsou naše legíny EMKY. Kromě výše zmíněných vlastností oceníte i jejich vysoký pas, který ochrání záda a ledviny před prochladnutím. Když bude chladněji, dají se přes ně pohodlně natáhnout i kraťasy. 

Hodit se vám budou i termotrika, oblíbené kousky jsou třeba z merina. Pak už stačí jen větrovka nebo softshellka do opravdu chladných dní a můžete vyběhnout. 

Nezapomínejte, že v běhu není důležitá rychlost, ale odhodlání a vytrvalost. Každý, kdo běží, už vyhrál, protože začal něco dělat pro svou fyzičku i duševní pohodu. Přejeme dost odhodlání a příjemné zážitky!

Prohlédnout produkty

Podobné články

 • Crossfit černé legíny

  Vyzkoušejte crossfit: trénink, který vás neomrzí

  Milujete výzvy, zejména ty sportovní, ale nechcete se upsat jen jedné disciplíně? Baví vás zkoušet nové věci a motivuje vás, když na to nejste sami? Začněte s crossfitem! Že přesně nevíte, oč jde? Přečtěte si náš článek, kde vám tento funkční trénink představíme a ukážeme, proč je teď tak trendy.  Historie crossfitu Kdybyste se do…

 • Pánské legíny

  Legíny, anebo spodky? Co na to sportovci?

  „Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení!“ Znáte tohle rčení jen z turistiky? Tak u sportu to platí taky, hlavně pokud spíš než v posilovně zlepšujete svou fyzičku na čerstvém vzduchu. Ať už běháte, hrajete fotbal nebo makáte na workoutovém hřišti, jakmile přijde chladné počasí, přestanou vám kraťasy a tričko stačit. Jak to vyřešit, abyste neprochladli…

 • Běhání_legíny

  Jak začít běhat: rady pro bezproblémový start

  Rozhodli jste se přidat do svého života trochu více pohybu a teď řešíte, jaký sport bude ideální? Jestli máte málo času na dojíždění do fitka či na aerobic a vyhýbáte se týmovým hrám, zkuste začít běhat.  Při běhání si zlepšíte fyzickou kondici, vyplavíte endorfiny a navíc budete venku na vzduchu. Vystartovat můžete klidně hned od…